Navigation for Station navigation

Wednesday 1 December 2010 Rāapa 1 Hakihea 2010

  • 12:00 AM. Music Through the Night

    Disc 1

    TELEMANN: Overture in D; Concerto in D for three trumpets; Sinfonia in F; Concerto in D for trumpet and two oboes; Concerto in D for trumpet and two oboes; Trumpet Concerto in D; Trumpet Suite in D; Concerto in Eb for two trumpets - John Wallace (tpt), English String Orch/William Boughton (Nimbus NI 5189)

    1:10 approx - Disc 2

    WOODS: New Zealand National Anthem; SPICER: Kiwi Fireworks; BACH: Concerto No 1 in G BWV592; GRISSON: Toccata in F; SUSATO: Mohrentanz; SETCHELL: Trumpet Gigue; KHACHATURIAN: Sabre Dance; SATIE: Gymnopédie No 1; SOUSA: March, The Liberty Bell; WALTON: Popular Song, from Façade; CALLAERTS: Toccata in E minor Op 29/1; SAINT-SAËNS arr Setchell: Elephants, from Carnival of the Animals; LANGLAIS: Cats, from American Suite; SIBELIUS: Finlandia; YON: Humoresque, L'Organo Primitivo; LEFÉBURE-WÉLY: Sortie in Bb - Martin Setchell (organ of Christchurch Town Hall) (Atoll ACD 603)

    2:20 approx - Disc 3

    HAYDN: Missa Sanctae Caeciliae HobXXII/5 - Judith Nelson (sop), Margaret Cable (contralto), Martyn Hill (ten), David Thomas (bass), Choir of Christ Church Cathedral, Oxford, Academy of Ancient Music/Simon Preston (Oiseau-Lyre 417 125)

    3:30 approx - Disc 4

    DEBUSSY: Images oubliées; Valse romantique; Reverie; Danse; Suite bergamasque; Nocturne, Ballade; Mazurka; Deux Arabesques; Danse bohémienne - Martin Jones (pno) (Nimbus NI 5160)

    4:45 approx - Disc 5

    COLERIDGE-TAYLOR: Hiawatha Overture Op 30; Petite Suite de Concert Op 77; Four Characteristic Waltzes Op 22; Gipsy Suite Op 20; Romance of the Prairie Lilies Op 39; Othello Suite Op 79 - RTE Concert Orch/Adrian Leaper (Marco Polo 8.223516)

  • 6:00 AM. Classic Morning

    6:00 KEISER: The Ridiculous Prince Jodelet, Sinfonia - Berlin Akademie für Alte Musik (Harmonia Mundi HMC 90 1852)

    DEBUSSY: La plus que lente - Anthony Ferner (fl), Gerard Willems (pno) (Anthony Ferner)

    LARSSON: Pastoral Suite - Helsingborg SO/Okko Kamu (Naxos 8.553115)

    WEISS: Tombeau sur la mort de Monsieur Comte de Logy - Jakob Lindberg (lute) (BIS CD 1534)

    D'INDY: Istar, Symphonic Variations - Luxembourg Phil/Emmanuel Krivine (Timpani 1C 1101)

    7:00 CORDAT: Come, Christians, let us make ready - La Camera delle Lacrime/Bruno Bonhoure (dir) (Alpha 117)

    CPE BACH: Sinfonia in Bb Wq deest - moderntimes 1800/Ilia Korol (dir) (Challenge Classics CC 72193)

    TRAD arr Young: O Waly Waly - Dawn Harms (vln), Carolyn Mills (harp) (Atoll ACD 199)

    TRAD arr Bridge: Cherry Ripe - NZSO Chamber Orch/Nicholas Braithwaite (Koch International 3-7139)

    CHOPIN: Nocturnes, in C# minor Op 27/1; in F Op 15/1 - Youra Guller (pno) (Tahra TAH 630)

    STRAVINSKY: Suite No 1 - Bremen German Chamber PO/Paavo Järvi (PentaTone PTC 5186 046)

    8:00 Beauty Spot: WOLF-FERRARI: Intermezzo, from The Jewels of the Madonna Act 2 - New Zealand SO/James Sedares (Universal 99072)

    GRIEG: At your feet; Cradle song, from Lyric Pieces Op 68 - Gerhard Oppitz (pno) (RCA 09026 61568)

    TOMLINSON: English Folk-Dances Suite No 1 - Slovak Radio SO/Ernest Tomlinson (Marco Polo 8.223513)

    C STAMITZ: Orchestral Quartet in G - Cappella Coloniensis/Ulf Björlin (Phoenix Edition 177)

    J STRAUSS II: Tritsch-Tratsch Polka; Leichtes Blut - Vienna Boys' Choir, Vienna Phil/Claudio Abbado (DG 423 662)

  • 9:00 AM. Composers of the Week

    THOMAS ARNE (1710-1778) & WILLIAM BOYCE (1711-1779)

    BOYCE: Cambridge Installation Ode, Overture - New Philharmonia/Raymond Leppard (Philips 446 569)

    ARNE: Trio Sonata No 1 in A - Simon Standage (vln/dir), Collegium Musicum 90 (Chaconne CHAN 0666)

    BOYCE: Lord, thou hast been our refuge - Edward Burrowes, Timothy Burtt, Alastair Cook (trebles), Robin Blaze (countertenor), Rogers Covey-Crump, Mark Le Brocq (tens), Choir of St Paul's Cathedral, Parley of Instruments/John Scott (Hyperion CDA 67009)

  • 10:00 AM. The Works

    STENHAMMAR: Serenade in F Op 31 - Gävle SO/Hannu Koivula (Naxos 8.572186)

    GOETZ: Piano Quartet in E Op 6 - Pro Arte Piano Quartet (ASV CD DCA 1157)

    KNECHTL: Horn Concerto in D - Barry Tuckwell (horn), ASMF/Iona Brown (Decca 417 406)

    HALVORSEN ed Fossheim: Symphony No 2 in D minor, Fate - Bergen Phil/Neeme Järvi (Chandos CHAN 10614)

  • Noon Upbeat

    Music news & current affairs with Christine Argyle (RNZ)

  • 1:30 PM. Brothers, Michael & Joseph

    M HAYDN: Symphony in Eb P26 - Zurich CO/Howard Griffiths (Novalis 150 178)

    HAYDN: Divertimento in C HobIII/6 - Fitzwilliam String Quartet (Divine Art DDV 24151)

  • 2:00 PM. Afternoon Requests

    NERUDA: Trumpet Concerto in Eb - Ole Edvard Antonsen (tpt), English CO/Jeffrey Tate (EMI 7 54897)

    RHEINBERGER: Cantilena, from Organ Sonata No 11 in D minor - Bram Beekman (organ of Oostkerk, Middelburg, The Netherlands) (PentaTone PTC 5186 003)

    SINDING: Piano Concerto in Db Op 6 - Piers Lane (pno), Bergen Phil/Andrew Litton (Hyperion CDA 67555)

    (Box 123, Wellington or concert@radionz.co.nz)

  • 3:00 PM. CD Masters

    Classic performances from the back catalogue

    PROKOFIEV: The Love for Three Oranges, Prologue & Acts 1 & 2

    Korol Tref..................... Mikhail Kit

    Prints............................ Evgeny Akimov

    Klariche........................ Larissa Diadkova

    Leandr.......................... Alexander Morozov

    Truffaldino..................... Konstantin Pluzhnikov

    Pantalon........................ Vassily Gerello

    Mag Cheliy................... Vladimir Vaneev

    Fata Morgana............... Larissa Shevchenko

    Linetta........................... Zlata Bulycheva

    Nikoletta....................... Lia Shevtsova

    Ninetta.......................... Anna Netrebko

    Kukharka...................... Grigory Karasev

    Farfarello/Gerold........... Feodor Kuznetsov

    Smeraldina.................... Olga Korzhenskaya

    Tseremoniymeyster........ Yuri Zhikalov

    Kirov Chorus & Orch, Mariinsky Theatre, St Petersburg/Valery Gergiev (Philips 462 913) (Act 3 & 4 tomorrow 3.00pm)

  • 4:00 PM. Made in New Zealand

    NZ musicians and composers

    HILL: String Quartet No 6 in G, Kids - Australian String Quartet (Marco Polo 8.223746)

    CHILDS: Salve Regina - Madeleine Pierard (sop), New Zealand Youth Choir/Karen Grylls (Trust MMT 2048)

    FARR: Piano Trio, Ahi - NZTrio (Trust MMT 2066)

    MARSHALL arr McNeff: L'Homme Armé Variations - Philharmonia à Vent Wind Orch/John Boyd (Klavier K 11150)

  • 5:00 PM. Cadenza

    SCHUMANN: Hermann und Dorothea, Overture - Swedish CO/Thomas Dausgaard (BIS SACD 1619)

    PIAZZOLLA arr Rizzo: Adiós Nonino - Rizzo Trio (Mandala MAN 4891)

    SIBELIUS: The Dryad - Lahti SO/Osmo Vänskä (BIS CD 1225)

    HANDEL: Concerto No 1 in Bb for two wind choirs - Academy of Ancient Music/Christopher Hogwood (dir) (L'Oiseau-Lyre 411 721)

    SUPPÉ: Titania Waltz - Slovak State Phil, Kosice/Alfred Walter (Marco Polo 8.223683)

    LEFEBURE-WELY: Sortie in Bb - Gillian Weir (organ of Milwaukee's Performing Arts Centre) (Koss KC 1013)

    GERSHWIN orch Robert R Bennett: Of Thee I Sing, Overture - New Princess Theatre Orch/John McGlinn (EMI CDC 7 47977)

    PRIMA: Sing, Sing, Sing - Sabine Meyer, Wolfgang Meyer (cls), Bamberg Symphony Big Band/Ingo Metzmacher (EMI CDC 5 56652)

    GURIDI: So the boys sing - Bilbao Choral Society, Bilbao SO/Juan José Mena (Naxos 8.557110)

    SHERWIN: A nightingale sang in Berkeley Square - Catherine Bott (sop), David Owen Norris (pno) (Hyperion CDA 67457)

    ZIEHRER: Nature Singers Waltz Op 415 - Razumovsky Sinfonia/Christian Pollack (Marco Polo 8.223817)

    TRAD: Singing the Night among Fishing Boats - Takako Nishizaki (vln), Czecho-Slovak Radio SO/Kenneth Jean (Marco Polo 8.223003)

    TORMIS: The Singer's Childhood - Raili Jaanson (sop), Estonian Philharmonic Chamber Choir/Tonu Kaljuste (ECM 1687)

    WAGNER: Dance of the Apprentices & Entry of the Masters, from The Mastersingers of Nuremberg - Philharmonia/Otto Klemperer (EMI CDC 7 47255)

  • 7:00 PM. Appointment

    Talking Heads

    The Royal Society Lectures on Brain & Behaviour

    Five programmes

    (3) Prof Michael Corballis: The Evolution of Language (RNZ)

  • 8:00 PM. Music Alive

    Choir of the Arts Studio Marsyas, CO of Independent Association of Music Development/Nikos Kariotis

    VARVOGLIS: Pastoral Suite for string orchestra; CORELLI: Concerto Grosso in G minor Op 6/8, Christmas Concerto; BUXTEHUDE: Cantata, Das neugebor'ne Kindelein BuxWV13; Cantata, Heut triumphieret Gottes Sohn BuxWV43 (recorded in Acharnon City Hall, Athens by Radio Greece)

  • 8:55 PM. Teacher & Pupil

    BRUCKNER: Lancers Quadrille - Wolfgang Brunner (pno) (CPO 999 256)

    F SCHMIDT: Symphony No 3 in A - Malmö SO/Vassily Sinaisky (Naxos 8.572119)

  • 10:00 PM. Day's End

    PLEYEL: String Quartet in G minor Op 2/3 - Enso Quartet (Naxos 8.557496)

    CANTELOUBE: Songs of the Auvergne Set 4 - Kiri Te Kanawa (sop), English CO/Jeffrey Tate (Decca 444 995)

    BRAHMS arr Joachim: Hungarian Dances, Vol 1 Book 1 - Hagai Shaham (vln), Arnon Erez (pno) (Hyperion CDA 67663)

    11:00 WINTER: Septet Op 10 - Consortium Classicum (Orfeo C 751 101 A)

    LISZT: Three Concert Studies S144, Il lamento; La leggierezza; Un sospiro - Claudio Arrau (pno) (Philips 416 461)

Next day - Thu 02

Download a PDF of this page: Large print | Medium print | Small print

Weekly Listings

PDFs are available on each weekly page.

28 Sep - 04 Oct, 2019

5 - 11 October, 2019

12 - 18 October, 2019

RSS

Schedules via RSS are available from the RSS page.

Licence

Creative Commons License Radio New Zealand's Programme Schedules are licensed under the Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 New Zealand Licence.

If you wish to adapt our programme schedules, please see our Terms of Use for Adapting Programme Schedules

XML Data

All pages are also available as XML data. These can be accessed by appending '.xml' to any schedule URL.